TOP 5 KSIĄŻEK “BLISKO NATURY”

Zaczynając przygodę z leśnymi warsztatami, poszukiwałam literatury, która potwierdzi to co mi w duszy gra.
Moja outdoorowa wiedza nabyta przez doświadczenie, potrzebowała merytoryki, rzetelnych treści. Czułam, że lata spędzone w harcerstwie czy pięć lat z dziećmi w dzikich Bieszczadach to za mało, by podjąć się tematu jakim jest edukacja na świeżym powietrzu. Dziś w mojej biblioteczce można znaleźć pokaźną ilość książek ‘blisko natury’, które wpłynęły na moje postrzeganie dzieciństwa, szkolnictwa oraz rodzicielstwa. Pomyślałam, że wybiorę kilka pozycji na tzw. START i przedstawię Wam je, w formie “must-read”.

ZACZYNAMY!

1. “Ostatnie dziecko lasu” Richard Louv

Od tej książki trzeba po prostu zacząć. Mała encyklopedia wiedzy. Autor, Richard Louv pokazuje nam jak zmieniło się nasze społeczeństwo na przestrzeni lat i jego stosunek do przyrody. Czytając tę pozycję dowiesz się co to jest Zespół Deficytu Natury. W jaki sposób naturalne środowisko łagodzi ADHD, depresję czy inne schorzenia psychosomatyczne. Znajdziesz w niej wiele badań naukowych oraz przykładów z życia codziennego amerykańskich dzieci i nastolatków. No właśnie… amerykańskich- w książce brakowało mi treści, które mogłabym odnieść do naszego polskiego podwórka. Jak to również bywa z ‘poradnikami’, trochę Richard przynudza i przedłuża ;). Natomiast mimo tych drobnych mankamentów, książkę warto przeczytać. W ogóle czytając książki mam tendencję, do tego by zaznaczać treści, które według mnie są ważne. “Ostatnie dziecko lasu” to najbardziej kolorowa i zakreślona publikacja w moim księgozbiorze :).


2. “Wolne dzieci” Peter Gray

Moja ulubiona książka :). Peter Gray przedstawia nam bardzo ważną rolę swobodnej zabawy, która wpływa na pewność siebie, przyswajanie wiedzy, bycia po prostu szczęśliwym dzieckiem. Duża lekcja dla nas dorosłych,
by jak najmniej ingerować w zabawę czy narzucać swoje zasady gry. Więcej zaufania do dzieci i ich możliwości :).
Co ważne, warto przyjrzeć się współczesnym dzieciom, ile w ciągu dnia mają czasu na wolną zabawę? W natłoku szkoły, zadań domowych, zajęć pozalekcyjnych- taniec, śpiew, piłka nożna, karate itp., czy jest choć odrobina czasu dla nich samych? Pozostawiam do przemyślenia. Dodatkowo autor w dużym uproszczeniu przedstawia nam kulturę rolniczą, feudalizm średniowieczny, renesans, rewolucję przemysłową oraz powszechne szkolnictwo pruskie.
Dla jednych może to być minus tej książki, a dla innych zaletą, by przypomnieć sobie hasłowo pewien rys historyczny. 

3.  “Nie ma złej pogody na spacer. Tajemnica szwedzkiego wychowania dzieci” Linda Åkeson McGurk

Chyba już wszystkim znane jest stare skandynawskie porzekadło “nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania”. Jest to świetny poradnik dla rodziców, który “otwiera oczy” i może być dość kontrowersyjny, do utartego schematu wychowywania dziecka w czystości ;). Autorka przytacza osobiste historie, którymi można się mocno zainspirować. W książce znajdziesz przydatne porady, opinie specjalistów oraz wyniki najnowszych badań. Spotkamy się również
z dużym zderzeniem mentalności Szwedów a naszym polskim podejściem do brudu, zimna, niepogody.
Polecam wszystkim rodzicom, którzy mają wątpliwość czy wychodzić na spacer, gdy pogoda nie dopisuje.
Po przeczytaniu tej książki powiemy TAK deszczom, kałużom i patykom! 🙂 


4. “Kalosze pełne kijanek” Scott D. Sampson

Czy wiesz, że “Zaledwie 6% dzieci w wieku 9-13 lat wybiera zabawę na podwórku zamiast gry na komputerze.”
Wyniki są przerażające ale trudno się z nimi nie zgodzić. Stąd też, naszą rolą, dorosłych w kontakcie z dziećmi,
jest być ich mentorem, przewodnikiem i towarzyszem w leśnych wędrówkach. Jak autor sam zaznacza: “Aby dziecko wyszło z domu, najlepiej wyjść razem z nim”. Nie da się lepiej tego ująć. Wszystko zaczyna się od nas samych :).
W poradniku znajdziesz dużo praktycznych wskazówek i mniej badań naukowych (w przeciwieństwie do publikacji Louva), co może okazać się dużą zaletą. W książce również mowa jest o zabawkach wszech czasów tj. patyk, sznurek, błoto i kamienie. Dzięki tym naturalnym zabawkom, dzieci mogą ćwiczyć swoją kreatywność, wyobraźnię. Mają szansę na samodzielne inicjowanie kontaktu z przyrodą. Jak się okazuje, w dzisiejszych czasach, czasami ciężko o taką aktywność. Szczególnie polecam ten poradnik rodzicom, którym zależy na rozwoju umiejętności przyrodniczych dzieci oraz pedagogom i edukatorom.

5. “Witamina N” Richard Louv

Przedstawiam Wam kolejną pozycję tego autora. Mam wrażenie, że jest ona uzupełnieniem jego bestsellerowej publikacji „Ostatnie dziecko lasu”. Richard Louv formie recepty, przedstawia nam 500 naturalnych pomysłów
i inspiracji, które mogą być realizowane w przydomowym ogródku, szkole czy instytucji ekologicznej. Ta książka jest kopalnią wiedzy szczególnie dla nauczycieli przedszkolnych i szkolnych. Niektóre pomysły wykorzystuję podczas moich jodełkowych leśnych warsztatów :). Gorąco polecam :).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *